Czym jest mobilne laboratorium?

Większość osób zdaje sobie sprawę, jak ważne są regularne badania. U osób chorujących badania krwi wykonuje się bardzo często, dzięki czemu można monitorować stan zdrowia pacjenta. O ile w przypadku osób młodych i zdrowych dojazd do laboratorium nie jest aż tak problematyczny, o tyle dla pacjentów starszych lub bardzo schorowanych dojazd na badania jest ogromnie wyczerpujący. Z pomocą takim osobom przychodzą mobilne laboratoria.

Co określa się mianem mobilnego laboratorium?

Przez mobilne laboratorium rozumie się zestaw narzędzi i urządzeń laboratoryjnych, który pozwala na prowadzenie badań w domu pacjenta. Specjalista przyjeżdża bezpośrednio pod wskazany adres z całym zestawem niezbędnych, profesjonalnych sprzętów medycznych. Warto wiedzieć, że mobilne laboratorium działa na tej samej zasadzie co jego klasyczny odpowiednik i umożliwia zrobienie całego szeregu badań.

Ten rodzaj laboratoriów ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych placówek stacjonarnych. Po pierwsze, pozwalają na szybsze badania. Specjalista przyjeżdża do domu pacjenta, pobiera krew lub odbiera próbki i zawozi je do laboratorium, a pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków, bez stania w korkach. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku osób, które dzieli duża odległość od najbliższego puntu pobrań.

Kiedy warto skorzystać z usług mobilnego laboratorium?

Z tego typu usług często korzystają rodziny z małymi dziećmi. Jak wiadomo, niekiedy bardzo ciężko jest zorganizować kogoś do opieki, a zabieranie dziecka do punktu pobrań wiąże się z dużym stresem zarówno dla pociechy, jak i rodziców. Domowe pobieranie krwi umożliwia oszczędzenie sobie nerwów. Wykonanie badań w domu jest bardzo dużym udogodnieniem dla kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych oraz pacjentów aktywnych zawodowo.