Dlaczego należy regularnie wykonywać badania krwi?

Właściwa profilaktyka, do której zaliczane są ogólne badania krwi, pozwala ocenić Twój aktualny stan zdrowia. Dzięki temu możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości w pracy organizmu, rozpoznanie choroby oraz odpowiednie zareagowanie. Przeczytaj, jak często badać krew i dlaczego regularność ma tu tak duże znaczenie.

Regularna morfologia to podstawa

Dzięki temu można określić pracę Twojego układu płytkowego, biało- oraz czerwonokrwinkowego. Na podstawie tych parametrów możliwe jest przede wszystkim ocenienie ogólnego stanu zdrowia.

Warto systematycznie poddawać badaniu krwi w Zielonej Górze, gdyż na jego podstawie można:

  • wykryć część schorzeń i chorób (np. autoimmunologicznych) w początkowej fazie, a także chłoniaka czy białaczkę,
  • zapobiec cukrzycy poprzez zbadanie stężenia glukozy,
  • sprawdzić, czy występują niedobory witamin oraz składników mineralnych m.in. żelaza, a także czy nie masz problemu z tarczycą poprzez oznaczenie poziomu hormonu TSH,
  • stwierdzić, czy w organizmie rozwija się stan zapalny,
  • rozpoznać zakażenia pasożytnicze, dzięki wykonaniu morfologii z rozmazem.

Ile razy w roku robić morfologię krwi?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Optymalnym rozwiązaniem jest sprawdzenie stanu zdrowia na podstawie badań krwi przynajmniej 2 razy w ciągu roku. Jeśli nie jest to możliwe, zadbaj o odwiedzenie laboratorium w tym celu przynajmniej raz na rok.

Należy dbać o swoje ciało, sprawdzać stan zdrowia, szczególnie wtedy, gdy organizm wysyła konkretne sygnały. Nie wolno przekładać tego o kolejne dni, tygodnie, a co gorsza miesiące.

Otrzymane wyniki warto skonsultować z lekarzem, który w razie potrzeby skieruje Cię na dalsze badania. Dzięki temu można odpowiednio szybko zareagować i zastosować właściwe leczenie.