Jak przygotować dziecko do badań krwi?

Chociaż badanie krwi trwa bardzo krótko i tak naprawdę nie jest bolesne, to już samo użycie igły często wywołuje negatywne skojarzenia. Taki strach towarzyszy zarówno dorosłym, jak i tym bardziej dzieciom, które często nie do końca rozumieją całą sytuację. Jeśli więc nasza pociecha musi mieć przeprowadzone testy krwi, konieczne jest jej wcześniejsze przygotowanie. Jak można to zrobić? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Przygotowanie dziecka do badania krwi – o czym pamiętać?

Przygotowanie dziecka do badań krwi ma nie tylko wymiar emocjonalny, ale również fizyczny. Oznacza to, że dziecko musi pojawić się w punkcie pobrań na czczo – chyba, że wybrane badania wymagają innego podejścia. Duże znaczenie ma także przyjęcie odpowiedniej porcji wody, która nie wpływa na wynik badania, a sprawia, że krew nabiera odpowiedniej, łatwej do pobrania konsystencji.

Jednak to nie koniec. Warto ubrać dziecko w wygodną bluzkę, która umożliwi szybkie odsłonięcie miejsca pobierania krwi. Ustaleniu z lekarzem podlega także podejście do przyjmowanych na stałe leków. Niektóre produkty mogą bowiem zaburzyć przeprowadzane testy (chodzi także o leki multiwitaminowe, zioła czy leki bez recepty).

Badanie krwi – jak przygotować dziecko emocjonalnie?

Drugim bardzo ważnym elementem jest przygotowanie dziecka pod względem emocjonalnym. Celem jest sprawienie, że maluch nie będzie bał się badania i spokojnie zniesie działania prowadzone w punkcie pobrań. 

Jak można tego dokonać? Duże znaczenie ma rozmowa dopasowana do wieku dziecka. Podczas luźnej wymiany zdań warto wspomnieć, jak wygląda badanie i wskazać, że jest ono bardzo ważne dla zdrowia. Można dodać, że nie jest ono bolesne.

Kluczowe znaczenie ma także wybór punktu pobrań, w którym panuje miła, przyjazna dla maluchów atmosfera. Po zakończonej wizycie warto też nagrodzić dziecko przy pomocy naklejki albo aktywności, którą maluch bardzo lubi.