Jakie badania krwi dla seniorów?

Badania profilaktyczne są bardzo ważnym filarem, który w wielu przypadkach pozwala w porę wykryć różne schorzenia. Jednym z podstawowych elementów profilaktyki są badania krwi, dzięki którym możliwe jest zdiagnozowanie różnego rodzaju niedoborów czy schorzeń niezauważalnych gołym okiem. Chociaż każdy powinien regularnie wykonywać profilaktyczne badania krwi, to w przypadku seniorów jest to szczególnie wskazane.

Jakie badania krwi powinni wykonywać seniorzy i dlaczego?

Seniorzy są grupą najbardziej narażoną na występowanie różnego rodzaju chorób. Wraz z wiekiem funkcjonowanie organizmu nieco się pogarsza, zaczynają pojawiać się różne przewlekłe schorzenia, które należy na bieżąco monitorować. Jako że u osób starszych mechanizmy obronne i naprawcze są po prostu słabsze, szybkie wykrycie schorzenia pozwala na natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Pierwszym badaniem krwi, które należy wykonywać u seniorów, jest morfologia. Dzięki niej możliwa jest ocena stężenia, zróżnicowania, składu oraz jakości krwinek. To badanie pozwala rozpoznać zaburzenia krzepliwości krwi, infekcje różnego rodzaju, niedokrwistość, stany zapalne lub problemy z odpornością. Kolejnym istotnym badaniem jest lipidogram. Pozwala na ocenę funkcjonowania gospodarki tłuszczowej, która u wielu osób starszych wymaga leczenia.

Jakie jeszcze badania krwi powinny wykonywać osoby starsze?

Bardzo ważne jest również regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi, ponieważ u wielu osób wysoki cukier nie daje żadnych objawów. Kontrola tego parametru bardzo często pozwala na utrzymanie glukozy na dobrym poziomie i uchronienie się przed cukrzycą typu 2. Kolejnym badaniem krwi jest badanie poziomu hormonów tarczycy. U osób starszych często pojawiają się problemy z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy.