Jakie badania krwi pomagają wykryć cukrzycę?

Ciało ludzkie jest naprawdę niezwykłe. Niestety coraz częściej słyszy się o chorobach, które początkowo nie dają żadnych objawów albo powodują symptomy, które pasują do wielu dolegliwości. Właśnie dlatego tak ważna jest znajomość własnego ciała oraz wyczulenie na wszelkie odstępstwa od normy.

Jedną z chorób, która dotyka coraz więcej osób, jest cukrzyca. Jakie badania pozwalają na jej wykrycia? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jakie badania pozwalają na wykrycie cukrzycy?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, której przyczyną jest nieprawidłowe wydzielanie insuliny przez trzustkę. Głównym objawem, który powinien stać się sygnałem alarmowym, jest zwiększone stężenie glukozy we krwi.

W celu wczesnego wykrycia cukrzycy konieczne jest obserwowanie swojego ciała i wykonywanie regularnych badań. Nieleczona cukrzyca jest bowiem katastrofalna dla całego organizmu: powoduje m.in. uszkodzenie nerek i choroby układu sercowo-naczyniowego.

Badania na cukrzycę powinny być wykonywane profilaktycznie przynajmniej raz w roku, a także zawsze wtedy, gdy zauważmy niepokojące symptomy.

Jakie badania warto wykonać? W naszej ofercie znajdziesz:

  • GLU – Glukoza (L43),
  • MOCZ – Badanie ogólne moczu (A01),
  • MIKRALB – Mikroalbuminuria,
  • HBA1C – Hemoglobina glikowana (HbA1c) (L55).

Jak przygotować się do badań?

Aby wyniki badań były wiarygodne i pozwalały na sprawdzenie stanu zdrowia, konieczne jest przeprowadzenie testów na określonych zasadach. Przede wszystkim pobranie krwi powinno odbyć się w godzinach porannych. Pacjent powinien być na czczo (ostatni posiłek należy zjeść przynajmniej 12 godzin przed), ale może spożyć niewielką ilość wody. Dzięki uzupełnieniu płynów pobranie krwi będzie łatwiejsze, ponieważ żyły są lepiej wypełnione. Należy jednak pamiętać, by była to „czysta woda” – bez jakichkolwiek dodatków.

Przed badaniem nie można:

  • sięgać po alkohol,
  • sięgać po papierosy,
  • podejmować intensywnej aktywności ruchowej.