Jakie badania w przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych?

Zastanawiasz się, jakie badania należy wykonać przy podejrzeniu zaburzeń hormonalnych? Dobrze trafiłeś. W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości. Przyjrzymy się bliżej podstawowym badaniom krwi, na podstawie których diagnozuje się problemy z układem hormonalnym, a szczególnie tarczycą oraz hormonami płciowymi.

Badanie poziomu hormonów tarczycy

Hormony wydzielane przez tarczycę odgrywają istotną rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie człowieka. Mogą wpływać na takie funkcje jak przemiana materii, wzrost, rozwój czy regulacja ciśnienia krwi. W przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych związanych z tarczycą lekarz może zlecić wykonanie badań krwi w Zielonej Górze mających na celu określenie poziomu tych hormonów.

Najbardziej podstawowym badaniem jest oznaczenie stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) – wydzielanego przez przysadkę mózgową, który oddziałuje na tarczycę. Jeśli poziom TSH jest nieprawidłowy, może to świadczyć o zaburzeniach w funkcjonowaniu tarczycy, takich jak nadczynność lub niedoczynność. W przypadku nieprawidłowego wyniku TSH lekarz może również zlecić badania mające na celu określenie stężenia hormonów tarczycy, takich jak tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3).

Badanie poziomu hormonów płciowych

Hormony płciowe wpływają na rozwój i funkcjonowanie układu rozrodczego u mężczyzn i kobiet. W przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych związanych z tym układem możliwe jest wykonanie badań mających na celu określenie poziomu hormonów płciowych we krwi. U kobiet najważniejsze są badania stężenia estrogenów i progesteronu. Estrogeny są odpowiedzialne za rozwój żeńskich cech płciowych oraz regulację cyklu menstruacyjnego, podczas gdy progesteron wpływa na przygotowanie błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia się zarodka. Nieprawidłowe stężenie tych hormonów może prowadzić do różnych problemów, takich jak zaburzenia miesiączkowania czy trudności w zajściu w ciążę.

U mężczyzn kluczowe jest badanie poziomu testosteronu – hormonu odpowiedzialnego za rozwój męskich cech płciowych oraz wpływającego na libido, masę mięśniową czy gęstość kości. Niski poziom testosteronu może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, takich jak impotencja, zmniejszenie masy mięśniowej, spadek energii czy depresja.