Kiedy i jak często wykonywać badania krwi u dzieci?

Profilaktyka ma ogromne znaczenie i pozwala uniknąć wielu chorób, które w dalszej perspektywie są trudne do wyleczenia. Regularne badania mają znaczenie nie tylko w przypadku osób dorosłych, ale również w przypadku dzieci. Kiedy warto wykonać badania krwi u maluchów? I jak często należy to robić? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jak często należy wykonywać morfologię u dzieci?

Praktyka pokazuje, że nie ma jednego konkretnego schematu, który decyduje o tym, jak często warto wykonywać morfologię u dzieci. Należy jednak pamiętać, że maluchy szybko się rozwijają, a w ich organizmie na przestrzeni nawet kilku miesięcy może dojść do negatywnych, często niezauważalnych zmian. Niestety, obecnie nawet u bardzo małych dzieci wykrywa się poważne schorzenia, które wymagają szybkiego leczenia. Co więcej, badanie krwi to jedno z najbardziej podstawowych testów, które pozwala na stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości. 

Jak często można więc wykonywać morfologię? Niektórzy eksperci podkreślają, że warto ją przeprowadzać przynajmniej raz w roku, tak jak ma to miejsce w przypadku osób dorosłych.

Kiedy warto wykonać badanie krwi u dzieci?

Badanie krwi powinno być wykonane zawsze wtedy, gdy w zdrowiu i zachowaniu dziecka zachodzi jakaś zmiana, która niepokoi zarówno nas, jak i lekarza prowadzącego. Takie badanie powinno zostać przeprowadzone m.in. gdy dziecko:

  • ma objawy infekcji, które nie ustępują po dłuższym czasie,
  • jest osłabione, łatwiej się męczy, jest senne,
  • ma większą ilość siniaków, które nie są wywołane urazami,
  • ma gorszy apetyt, często choruje.

W przypadku dzieci morfologia oznacza wszystkie podstawowe badania, takie jak sprawdzenie ilości czerwonych krwinek, poziomu hemoglobiny, ilości płytek krwi, ilości białych krwinek, OB, hormonów, poziomu poszczególnych lipidów, a także stężenia pierwiastków (wapń, żelazo, fosfor).