Legionella – jak można się nią zarazić?

Legionella to rodzaj bakterii, która może być groźna nie tylko dla zdrowia, ale i życia ludzi. W Polsce przypadki zakażeń dotychczas nie były częste, jednak w ostatnim czasie coraz więcej się o nich słyszy. Jak dochodzi do zakażenia Legionellą? Do jakich konsekwencji zdrowotnych może to prowadzić? Na te pytania udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule.

Legionella – dlaczego jest groźna?

Bakterie Legionella są groźne ze względu na swoją zdolność do wywoływania ciężkich stanów zapalnych w organizmie. Te mogą stać się przyczyną poważnych zmian w strukturze i wydolności płuc. Ponadto dostając się do krwi, mogą prowadzić do ogólnoustrojowego zakażenia. To natomiast może spowodować sepsę, a w skrajnych przypadkach zmiany w innych narządach. Konsekwencją zakażenia może być też niewydolność oddechowa, niewydolność nerek, a niekiedy również zapalenie mięśnia sercowego.

Jak dochodzi do zarażenia Legionellą?

Do zakażenia Legionellą dochodzi tylko i wyłącznie drogą wziewną. Oznacza to, że bakterie obecne w cząsteczkach pary wodnej lub kropelek wody muszą przedostać się do płuc osoby narażonej na zakażenie. Warto zaznaczyć, że nie można zarazić się Legionellą od drugiej osoby. Nie jest też możliwe zakażenie poprzez wypicie rzekomo skażonej wody. Kiedy więc dochodzi do zakażenia Najczęstszym źródłem zakażeń Legionellą są systemy wodne, takie jak sieci wodociągowe, instalacje grzewcze, klimatyzacyjne czy baseny. Bakterie mogą również występować w instalacjach sanitarnych, takich jak prysznice czy baterie umywalkowe. W przypadku tych ostatnich istnieje ryzyko powstania aerozolu zawierającego Legionellę np. podczas korzystania z prysznica lub kranu.

Jak diagnozuje się obecność baterii Legionella w organizmie?

W diagnostyce Legionellozy wykorzystuje się różne metody. Najczęściej obecność bakterii wykrywa się podczas pobrania i laboratoryjnego badania próbki moczu lub plwociny. Niekiedy stosuje się też badania krwi. W Głogowie oferuje je nasze mobilne laboratorium. Warto przy tym pamiętać, że taki test wykonuje się najczęściej w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby, takich jak bóle głowy, wysoka gorączka, kaszel, duszności i ogólne osłabienie.